Gå til indhold

Tegning kursus / Drawing course

UngHerning+2. februar 2026
2. februar 2026 - 9. marts 2026
18.30
21.00
Stadig ledige billetter
Billede

Er du vild med at tegne – og vil du gerne blive endnu bedre?

På dette hold lærer du nye teknikker, der får dine tegninger til at se mere levende, dynamiske og spændende ud. Hver gang starter vi med et fælles tema, fx skygger, proportioner eller perspektiv, og bagefter får du tid til at arbejde videre med dit eget projekt. Du bestemmer selv, om du vil tegne realistisk, fantasy, figurer eller helt noget andet – og du får masser af feedback og tips undervejs.

Den første gang snakker vi om, hvad du og de andre gerne vil lære, så du får indflydelse på, hvad vi fokuserer på i løbet af kurset

Om underviseren

Din underviser, Nanna, er grafisk storyteller uddannet fra The Animation Workshop i Viborg – og hun elsker alt, der er kreativt, cute og lidt nørdet. Hun har tegnet siden hun var helt lille (og digitalt siden 2007) og henter sin inspiration fra dyr, natur, sci-fi og fantasy.Nanna brænder for at skabe et hyggeligt, inkluderende fællesskab, hvor man kan tegne, dele idéer og blive bedre sammen.

🕒 Mandage kl. 18:30–21:00

📅 2. 16. Og 23. februar + 2. Og 9. marts

👥 For unge 18–25 år

🖊️ 5 undervisningsgange

Denne aktivitet udbydes af UngHerning+, og er åben for alle mellem 18 og 25 år i Herning Kommune.